30-lecie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Cybul Magdalena   
czwartek, 17 listopada 2016 15:38

30-lecie nadania  imienia Bohaterów Monte Cassino Szkole Podstawowej w Ostrówku

 

"Są bitwy, na które nie pada pył zapomnienia.
Bierze je na swoje skrzydła legenda
i zanosi do narodowego pamiątek kościoła.
Do nich należy właśnie bitwa o Monte Cassino."

Słowa te wypowiedział generał Władysław Anders. Pamięć o tej bitwie zachowują uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Monte Cassino w Ostrówku.

 

10 listopada szkoła  obchodziła 30 - lecie nadania szkole imienia i sztandaru.

Uroczystości  rozpoczęły się mszą świętą  koncelebrowaną w intencji Ojczyzny żołnierzy walczących pod Monte Cassino. Koncelebrze przewodniczył ks. Tomasz Raczkowski. Kazanie wygłosił ks. Stanisław Góra.

Po nabożeństwie wszyscy udali się do szkoły , gdzie miały miejsce dalsze uroczystość, w których uczestniczyli :przedstawiciele organu prowadzącego szkoły, dyrektorzy placówek oświatowych, emerytowani dyrektorzy i nauczyciele, kombatanci, osoby współpracujące ze szkołą, uczniowie , rodzice, nauczyciele.

Jako pierwszy głos  zabrał dyrektor szkoły Pan Jacek Garbacz. Przypomniał historię związaną ze staraniami o nadanie imienia szkole. Wybór patrona nie był trudny , ponieważ chciano uczcić  żołnierzy  generała Andersa. Trzech z nich mieszkało na terenie gminy Ostrówek: Leon  Sławecki,  Józef Chabros, Władysław Szewczyk. Na cmentarzu w Ostrówku spoczywają : Józef Chabros, Władysław  Szewczyk, a w Lubartowie Leon Sławecki.  Wspomniał , że w tamtych czach , a był to koniec lat siedemdziesiątych był to patron politycznie niepoprawny. Starania  trwały kilka lat. Uroczystość  nadania imienia i sztandaru szkole odbyła się 04 października 1986 roku.

Dyrektor podkreślił, że po latach okazało się, że wybór imienia był trafny ? wzory i ideały Bohaterów spod Monte Cassino stały się podstawą pracy wychowawczej i patriotycznej w szkole, a spotkanie z żołnierzami żywą lekcją historii dla naszej społeczności.

Następnie dyrektor odczytał list Lubelskiego Kuratora Oświaty Pani Teresy Misiuk, w którym przekazane zostały gratulacje i życzenia z okazji jubileuszu.

Potem głos zabrał Wójt Gminy Ostrówek Pan Tomasz Piecak. W swoim wystąpieniu zwrócił się do dyrektora i nauczycieli ze słowami podziękowania, złożył gratulacje i wyrazy uznania za trud i serce wkładane w wychowanie młodego pokolenia. Powiedział, że Jubileusz 30-lecia nadania szkole imienia Bohaterów Monte Cassino jest doniosłym wydarzeniem dla całej społeczności gminnej.

W dalszej kolejności przemawiał ks. Tomasz Raczkowski i brat Włodzimierz Machulak. Pani Bernarda Kwiatek kierowniczka Ostrowianek zaśpiewała przepiękną pieśń patriotyczną.

Uczniowie klasy IV-VI wystąpili w widowisku historycznym, pt. Wędrówka przez historię Polskie. Była to niepowtarzalna podróż w czasie po naszej narodowej historii, przedstawiona w niezwykłej formie od legendarnych Piastów, przez Chrzest Polski, triumfy husarii, zabory, niepodległość do II Wojny Światowej i legendarnej bitwy pod Monte Cassino.

W izbie pamięci wystawiono urnę z ziemią z pół bitewnych II Korpusu oraz batteldress. Można było obejrzeć albumy poświęcone bitwie, które wykonali uczniowie przed uroczystością nadania imienia. Przygotowano wystawę pt. Historia, ludzie, pamięć.

Jubileusz był okazją do wspomnień, refleksji i podsumowaniem wieloletniej pracy naszej szkoły.

 

 

Poprawiony: sobota, 19 listopada 2016 08:37
 

Dzisiaj nie pytamy


18 Lutego 2019
Poniedziałek
Imieniny obchodzą:
Albert, Alberta,
Albertyna, Fryda,
Konstancja,
Krystiana, Maksym,
Sawa, Sylwan,
Sylwana, Symeon,
Więcesława,
Zuzanna, Zula
Do końca roku zostało 317 dni.